wtorek, 14 sierpnia 2012

Inspiracja i tutorial, czyli tworzymy nastrój

Witajcie :)

Kolej na moją inspirację, która jednocześnie będzie małym tutorialem.
Lubicie światło świec? Ja uwielbiam. Jest takie ciepłe, nastrojowe. Dziś pokarzę Wam, jak łatwo i niewielkim kosztem zrobić pergaminowe lampiony, które można dostosować do różnych okazji.
Ale najpierw małe wprowadzenie na temat kalki. Ja użyłam kalki o gramaturze 160. Jest dość sztywna i świetne poddaje się obróbce. Czasami w sklepach papierniczych można dostać kalkę o innej gramaturze - niższej - może to być 80 - 90 lub wyższej, 200 i wzwyż. Ta gruba kalka jest mało transparentna, więc światło będzie wychodziło tylko górą i w bardzo niewielkim stopniu przez ścianki. Kalka cienka - fajnie się z nią pracuje, choć nie jest tak sztywna i może nie trzymać kształtu, chyba, że.... ale po więcej zapraszam na koniec postu ;)

Na początek potrzebujemy:
kawałek kalki technicznej - mój kawałek to 20,5 x 10 cm
pastele olejne
terpentyna
wacik kosmetyczny
dziurkacz brzegowy
nożyczki
taśma dwustronna
linijka
narzędzie kulkowe lub coś pomocnego do zagniatania kalki
tekturka na podstawę - 5 x 5cm
Kalkę malujemy, a raczej mażemy ;)  pastelą, a w moim przypadku 2 pastelami olejnymi. Użycie więcej niż jednego koloru spowoduje, że kalka nie będzie jednolita, tylko odrobinkę cieniowana.

Wacik bardzo delikatnie moczymy terpentyną i rozcieramy kalkę. Jeśli użyjemy za dużo terpentyny to możemy prawie całkowicie zetrzeć kolor. Poza tym powinniśmy pamiętać o tym, że kalka nie lubi wilgoci.
 I oto nasz kolorowy kawałek
 Przy użyciu dziurkacza brzegowego ozdabiamy górną krawędź lampionu
Narzędziem kulkowym zagniatamy dół kalki. Ten kawałek posłuży do podklejenia podstawy. Dolna krawędź ozdobiłam taśmą ozdobną. Ot takie wspomnienie letniej łączki.
Poza tym zagniatamy krawędzie pionowe nie zapominając oczywiście o małym zakładzie na sklejenie boków.
 Nacinamy dolny pasek służący do przyklejenia podstawy
 Sklejanie lampionu rozpoczynamy od połączenia ścianek. Bardzo fajnie sprawdza się tutaj taśma dwustronna. Klejenie tego klejem może spowodować powstanie brzydkich plam w miejscu nałożenia kleju.
 Na koniec podklejamy podstawę. Nasz lampion jest gotowy.
I jeszcze propozycje innych sposobów wykończeń.
Środkowy lampion - kalka najpierw pokolorowana a następnie przepuszczona przez maszynkę do tłoczenia. Oczywiście najpierw kolorujemy kalkę a później ją tłoczymy. Gdybyśmy czynności odwrócili kolor zbierze się nam w miejscach zagięć.
Trzeci lampion - do jego wykonania przyda nam się taśma malarska. Przy jej pomocy tworzymy granice koloru. Dodatkowo lampion można ozdobić różnymi innymi elementami.
 I jeszcze oczywiście ich światło


I na koniec jeszcze coś, co wpadło mi do głowy w trakcie pisania postu :)
Jeszcze jeden lampion. Wiecie z czego jest on zrobiony? ;) Z pergaminowego papieru do pieczenia. Niestety w domu miałam tylko brązowy, więc nie byłam w stanie sprawdzić, czy da się go fajnie pomalować.
Jedna tylko uwaga. Papier pergaminowy jest bardzo cieniutki, cieńszy nawet niż kalka 80, dlatego złożyłam go podwójnie. Dzięki temu lampion jest stabilny.
 I jeszcze próba ze świeczką

Mam nadzieję, że spodobała się Wam moja propozycja, zwłaszcza, że długie ciemne wieczory coraz bardziej się zbliżają. Życzę Wam, by były bardzo nastrojowe :)


11 komentarzy:

Aleksandra pisze...

Rewelacja !!! Uwielbiam wszelkiego ( no - prawie ) " światłodajki " - na pewno wypróbuję ten sposób ... Dzięki za kursik :) Pozdrawiam

Wiedźma pisze...

Wygląda wspaniale...tylko czy to się aby nie podpali :D ja mam talent do podpalania i niszczenia rzeczy pozornie niemozliwych do zapalenia i zniszczenia przez dotyk :D

Karmeleiro pisze...

Świetna inspiracja! Nie wpadłabym na pomysł pomazania kalki pastelami i roztarcie ich terpentyną.

Martita1987 pisze...

Jestem pod wielkim wrażeniem:) Rewelacja:)

qrcza-k pisze...

Rewelacyjny kurs

zancia pisze...

super kursik :))) na pewno sprobuje zrobic taki lampion :))

DecoKreacje Home&Decor pisze...

Lila, pieknie dziękujemy za cudny tutorial.
Lampioniki - pierwsza klasa. Jak ładnie wyglądają oświetlone światłem świec... :)

aga melnik pisze...

Piękne! Pozdrawiam! aga

Lid pisze...

dziękuję bardzo za miłe słowa :)
Dodam tylko, że oczywiście należy być ostrożnym tak, jak zawsze przy otwartym ogniu. Jeśli lampion będzie stabilny a w środku świeczka się nie przewróci - nic złego nie powinno się stać :)

gosia77 pisze...

Świetny pomysł!!! Lampiony - super.

MADLINE pisze...

Wspaniałe - można powiedzieć że prawie z niczego, gratuluję inwencji. Pozdrawiam